Iskallt ända in i själen

Till sist fredag
Klimatet
Det är iskallt, usch så man fryser, ända in i själen. Precis likadant kan man beskriva det som händer med oss och runt omkring oss i arbetslivet. Vi matas med vackra löften och visioner men det är som sagt mycket kallt klimat det som råder. Vissa dagar är det halt, halkvarning behövs. Vid halka kan man ramla så illa att man bryter arm eller lårben och så vidare. Det tar tid att få en benbrott att läks, men man får i dessa uppkomna situationer i alla fall hjälp med gipsomslag. I dagens arbetsliv drabbas oacceptabelt många av psykiska skador. Det handlar alltså inte om skador som syns utanpå i form av bandage utan skador som etsar sig fast långt där inne i människan.
Hur ges då hjälpen? De ofullständiga insatserna som ges idag är otillräckliga. Och vem vill nu vara arbetsgivare ? Och vem orkar vara arbetstagare? Och vem orkar vara fackombud? Och ge järnet. Och vem orkar vara verksam läkare när så mycket andas hopplöshet? Vad menar jag då med detta lilla axplock? Jo. vårt samhälle behöver fler långtidsfriska människor och färre långtidssjuka. Var finns Du var finns jag i detta kaotiska samhälle.
Kompetens
Vad är signifikativt för ordet? Jo att kunna och att göra sa någon klok person.
I realiteten förhåller det sig så att vi tillsammans måste ta större ansvar för vad som händer. Det är många som måste bidraga med kraftfulla ställningstaganden och ansvarstagande också.
Lagstiftare – Politiker
Fackföreningar
Myndigheter
Försäkringskassa
Media
Arbetsgivare
Arbetstagare
Jag avslutar med ett varmt och innerligt tack till Du&Jobbet.
Till alla läsare säger jag hör gärna av er angående dessa viktiga frågor
KOM IGEN
DITT arbets LIV.
Siv Othén
(du som mejlar ange blogg som ämne)
070 – 695 32 87
Kommentarer
Anita Wallstedt i Kolmården
-
2010-03-21, 11:02
Vuxenmobbing ger skador i själ och hjärta. Man blir mobbad,
trakasserad, förtalad, förljugen och till sist sker en social utstötning! Vad gör facket? De skall stötta och tro på den drabbade! Det är en ren häxjakt som sker, alla ser, men tystnaden är enorm. Vi är brottsoffer. Nu måste Beatrice Ask lyfta detta grova brott till att stifta en ny strafflag! Det är bråttom. Blås i visselpipan inför valrörelsen och lyft problemet in i Riksdagshuset. Politikerna är ytterst ansvariga
ang att den psykosociala arbetsmiljön måste förändras.
Etik, moral, empati, respekt, civilkurage, mod, medvetenhet
måste bli de viktigaste vallöftena i höst!
Olof Dulargard
-
2010-03-21, 01:24
Vi alla lever i en värld i förändring. Hur länge orkar vi ?? - Homo sapiens att förändra - förändra vårt habitat. Från 300 000 år bakåt i tiden har vi formats till det vi är och blivit. Nu helt plötsligt sedan 150 år tillbaka krävs något helt annat av oss - av oss Homo sapiens.
Är det konstigt att det blivit så fel det blivit????
Urguten Olle
Anita
-
2010-03-19, 15:15
Men nästan inget får skadestånd, så man måste hitta andra vägar. Det verkar finnas en övertro på att detta är en rättvis värld - man är tvungen att gå vidare ändå.
Folk svälter i andra länder etc, inte direkt någon som kommer med stort skadestånd till dem?
Marianne Werkelin
-
2010-03-19, 12:31
Du har så rätt Siv,det skadade utanför kroppen som syns, får man bandage om.Det skadade i själen kommer man inte att glömma,förrän man fått ett stort skadestånd och livränta då har man fått upprättelse och kan så småningom gå vidare i livet. många hälsningar Marianne
|
Skriv kommentar
Redaktionen förbehåller sig rätten att kontrollera/rensa kommentarer.
Läs kommentarsregler här » |


nu minskar butiksrånen »




