Duochjobbet Nyhalsa Webberbjudande
 

Arbetstider viktigast för att 50-plussare ska jobba längre



NYHET | 2009-11-23       Share


Det viktigaste för att 50-plussare skulle vilja jobba längre än planerat är möjligheten att få bestämma arbetstiderna. Därefter kommer rätt till deltid.

Det visar årets Seniorbarometer, som genomförts av Novus Opinion på uppdrag av bemanningsföretaget TNG. Drygt 800 intervjuer med personer i åldrarna 50-65 år har genomförts.

Lägre inkomstskatt efter 65 år påverkar också arbetsviljan positivt, liksom andra uppgifter eller ett helt annat yrke.


Det är framför allt de över 60 som kan tänka sig att jobba efter pensionsåldern – här svarar 40 procent ja, ungefär dubbelt så stor andel som bland 50-åringarna. Det är ekonomin och den egna personligheten som är viktigaste skälen till att vilja arbeta vidare. Bland dem som säger nej är det pensionärslivets lockelser som drar – betydligt färre uppger att oviljan skulle bero på bristande ork.


50-plussarna hade också rankat de företag de gärna skulle vilja jobba för. På första plats kom Fritidsresor, följt av Sveriges Television och förlaget Natur och Kultur.

Sju av tio i undersökningen jobbar idag hel- eller deltid. För dem är jobbet viktigt – 90 procent uppger detta. Detta intresse motsvaras dock inte av en positiv attityd hos arbetsgivarna. Fyra av tio bedömer att arbetsgivare är negativa till äldre och tre av tio har egna erfarenheter av att ha blivit negativt särbehandlad på grund av sin ålder. Det sistnämnda gäller oavsett kön eller utbildningsnivå.

En del av skulden bär medierna, anser de svarande. Fyra av tio anser att de är dåliga på att beskriva hur folk över 50 år har det på arbetsmarknaden.

Hur ska då arbetsgivarna bli mer positiva? Niklas Bragée, vd för TNG, som bl a hyr ut äldre personal tycker det är märkligt att det i Sverige finns så starka åldersfördomar.
- Mycket beror på mediabilden, äldre beskrivs inte positivt.

Detta instämde bl a Amelia Adamo, chefredaktör för M-magasin, i som deltog i en efterföljande debatt.
-60-åringar beskrivs som problematiska, som om vi knappt orkade över gatan.

Och Kerstin Brunnberg, Statens Kulturråd, fd vd Sveriges Radio, hade förgäves sökt bilder på äldre kvinnor i positiva sammanhang när hon gått igenom dagstidningar.

Eva Berlin



Kommentarer
John-Erik - 2009-11-27, 10:35
60 + har mycket att delge speciellt de nyanställda o speciellllt inom elbranchen där det är ett glapp ingen jämn åldersstruktur Jag har jobbat mycke med unga nyanställda o det har varit väldigt positivt.
Brigitta - 2009-11-25, 10:44
Jag känner verkligen igen mig "60+ inget att ha"
Skriv kommentar
Redaktionen förbehåller sig rätten att kontrollera/rensa kommentarer.
Läs kommentarsregler här »
Namn:

  månadens tidning

VECKANS WEBBFRÅGA
Tror du det är bra att byta jobb?
Ja
Nej
Vet ej

  

Relaterad nyhet:
över en halv miljon
byter jobb »


  senaste i diskussionsforum
Ikon Om alla trivs och få uppskattning är färre sjuka
2010-02-08 13:32, fd skyddsombud
Ikon Provanställning under uppsägning
2010-02-08 09:56, Jocke
Ikon Friskvårdsbidrag - hur mycket?
2010-02-05 08:18, Landstingsanställd
Ikon ska alla ha skyddsskor i lager?
2010-01-26 13:38, Örjan
Se alla avdelningar »

  detta hände på jobbet
  i sverige 090909!

KALENDER
februari 2010
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28



  sök på duochjobbet.se
  sök i tidningsarkivet
Du&jobbets tidningsarkiv »

produkter och tjänster
prodright

annonser
Elmia/arbetsmiljo



Eyespray

Amiljo

risk180

temalika