Koncernens webbplatser:
janke130320jpg

Svårt hitta rätt info på nätet

Svårt hitta rätt info på nätetAnvänder du dator i arbetet lägger du ner allt större del av tiden åt att leta information. Samtidigt blir mängden information allt mer svåröverskådlig. Följden blir att beslut fattas utan tillräckligt underlag.

Det visar en undersökning som marknadsundersökningsföretaget YouGov gjort för andra året i rad, på uppdrag av Canon. Enligt Canon råder det informationskaos på svenska arbetsplatser.

Av undersökningen framgår att den andel som lägger en halvtimme eller mer om dagen på att leta information och dokument har ökat signifikant på ett år, från 43 till 47 procent. Drygt var tionde, 13 procent, lägger en till två timmar om dagen och nära var tionde (åtta procent) lägger mer än två timmar om dagen på att leta, det vill säga från en arbetsvecka per månad och uppåt.

Mer än hälften, 52 procent, fattar dessutom beslut utan tillräckligt informationsunderlag minst varje vecka, trots att de vet att informationen finns. Skälet är att det är för svårt eller tidsödande att ta fram den.

Männen är mer benägna än kvinnor att besluta om saker trots otillräcklig information – 21 procent av männen mot 13 procent av kvinnorna, fattar dagligen beslut grundade på otillräckligt beslutsunderlag.

Hans Lundgren, reporter

Hans Lundgren
Reporter/webbredaktör
08-442 46 21, hans.lundgren@duochjobbet.se

Kommentarer (1)

  1. Jag är helt övertygad om att det beror på att det inte är arkivmänniskor/bibliotekarier som ansvarar för informationen längre. Istället låter man webbdesigners och chefer hantera information. ”lägg det på X kolon” är vanligt överallt.
    Synd att svensk administration bytts mot värdelös amerikansk.

Lämna en kommentar

Epostadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Publiceringsregler

Fråga experten

Borde arbetsplatsen hjälpa en person som har ätstörning?


Vad kan jag göra som skyddsombud om en arbetskamrat har utvecklat bulimi/anorexi? Arbetsgivaren säger att de inte riktigt vet vad…

fraga2

Martine Syrjänen-Stålberg

Ska kollegor utvärdera varandras arbetsbörda?


Vi har på min arbetsplats kommit fram till att vi ska göra en genomgång av var och ens arbetsuppgifter pga…

expert_martin_fransson

Martin Fransson

Ska en rullstolsburen undervisas på bottenplan?


Jag undrar vad som gäller på en arbetsplats som vår som är en skola när vi har en rullstolsburen elev….

expert_jan_enqvist

Jan Enqvist

 
Annons
produktochtjanstguiden180x180120822png
alderocharbetebannerdoj180x320jpg