giajpg

Asbest bakom fler farliga sjukdomar

Asbest bakom fler farliga sjukdomarPersoner som arbetar med asbest riskerar inte bara cancer. Det kan också finnas ett samband med hjärtinfarkt och stroke, visar ny studie.

Forskare från Storbritannien har undersökt mer än 15 000 dödsfall som inträffade bland 99 000 anställda i brittiska asbetsfabriker under åren 1971 till 2005. Det visade sig att nära 4 200 dödsfall orsakades av hjärtsjukdomar och över 1 000 av stroke, framför allt bland kvinnor.

Männen hade en överrisk att dö av stroke på 63 procent och en 39-procentig riskökning att avlida av hjärtsjukdomar, jämfört med den genomsnittliga befolkningen, enligt undersökningen. Överrisken fanns kvar även när forskarna tog hänsyn till om personerna rökt .
Bland kvinnor i den brittiska asbestindustrin var risken att dö i förtid än större: 100 procent för stroke och 89 procent av någon hjärtsjukdom.

Sambandet skulle kunna vara att asbestfibrer, som visat sig orsaka lungsjukdomar, kan utgöra en riskfaktor även för hjärt-kärlsjukdomar. Att exponering för damm och partiklar i luften, som påverkar lungfunktionen, också kan ge hjärtsjukdomar är känt sedan tidigare.

- Fynden är intressanta. Men det kan finnas andra faktorer i arbetslivet eller sociala omständigheter som förklarar kopplingen. Det finns heller inga äldre asbestundersökningar som visar på ett liknande samband, vilket borde ha dykt upp i så fall i tidigare studierna. Man kan förstås ha missat den kopplingen, så därför bör man följa upp rönen med ny forskning, kommenterar Bengt Järvholm, professor och överläkare vid yrkes- och miljömedcin vid Umeå universitet.

Den brittiska studien har publicerats i av de mest välrenommerade vetenskapliga tidskrifterna på det yrkesmedicinska området: Journal of Occupational and Environmental Medicine.

•Trots att asbest totalförbjöds i Sverige för 30 år sedan så dör fortfarande många varje år av asbestexponering. Befintlig asbest är fortfarande en allvarlig hälsorisk framför allt för anställda i byggbranschen. Ett par tusen personer i Sverige arbetar med asbestsanering idag. Ungefär 100 personer avlider varje år av den sällsynta men elakartade cancerformen mesoteliom, orsakad av asbest. Enligt Socialstyrelsens cancerregister insjuknade 124 personer 2010, det högsta antalet sedan 1970.

Hans Lundgren, reporter

Hans Lundgren
Reporter/webbredaktör
08-442 46 21, hans.lundgren@duochjobbet.se

Kommentarer (1)

  1. Mycket intresant undersökningskicka den till Afa-trygghetsförsäkring.
    Afa-trygghetsförsäkringsläkare tycks ju ha en helt annna uppfattning
    Georg Carlde Huvudman i asbestmålet stockholms tingsrätt T 6653-08
    Dom meddelas måndagen den 16 april kl 13.30
    Nu ska vi se vad juridiken har för uppfattning

Lämna en kommentar

Epostadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Publiceringsregler

Fråga experten

Har timanställda samma rätt till alkoholrehab som fast anställda?


Min fråga gäller om någon på jobbet har alkoholproblem och är anställd ”på timme”. Är det någon skillnad vad gäller…

fraga2

Charlotte Mårtensson

Vad kan vi göra för våra barns arbetsmiljö i skolan?


När vi som föräldrar tycker att miljön i skolan är skadlig, med tex buller, mobbing och dålig belysning, vart kan…

fraga2

Mia Tern

Får chefen öppna posten


Jag undrar om arbetsgivaren får öppna min post som skickas till mig? Detta gäller min post som jag får för…

expert_stefan_flemstrom

Stefan Flemström, advokat

 
Annons
produktochtjanstguiden180x180120822png
alderocharbetebannerdoj180x320jpg