Minns du att hoppjerka en gång var fult ord för den som ofta växlade anställning? ...
Kundservice | Webbkarta | Annonsera hos oss
En kollega gjorde sig illa på sin fikarast. Han skar sig i handen med en kniv och fick åka till akuten för omplåstring. Är detta ett ärende som ska behandlas? Tillbud?
Jag skulle inte kalla det inträffade för ett tillbud, eftersom det var en personskada, som krävde sjukhusvård. Skadan hände på arbetet under arbetstid även om det inte var av just arbetet. Även färdolycksfall klassas som arbetsskador, fast de inträffar på väg till och från arbetet. Jag tycker ni ska följa upp denna skada i er statistik, om inte annat för att ett skärsår i handen kan ge efterverkningar som påverkar det vanliga jobbet (t ex sjukskrivning, anpassning av arbetsuppgifter, framtida men?). Det är inte säkert att ni kan göra så mycket förebyggande för att undvika denna typ av skador hos er, men ibland kan olyckor inträffa i onödan pga stress eller någon annan faktor, som kan behöva ses över. Om ni funderar över begreppen arbetsskada och tillbud, så kanske incidentrapportering passar er bättre i det här fallet. En incident täcker in såväl tillbud som skador på arbetsplatsen.
Besvarad av: Martine Syrjänen-Stålberg
Tillhör kategorin: Rehabilitera
Han är vår folkäraste antikhandlare. Men hur lär man sig? Hur vet man vad rokokospeglar och gamla byråer är värda? Knut Knutsson berättar hur han blev besatt av gamla antikviteter.
Fortfarande dör människor av det farliga ämnet asbest och hänsynslösa företag fuskar. Mycket sitter kvar i våra byggnader, men det går att riva säkert.
Du har sett dem sitta på fiket och biblioteket med laptopen i knät. Men nu startar allt fler arbetsplatsklubbar. Träffa några som prövat!
Ta del av de senaste trenderna för kontoret; fler mötesplatser, annorlunda sätt att sitta, grönt och hållbart. Ann Patmalnieks hittade buckliga stolar och intelligenta skrivbord, bland mycket annat.
Hur blir det när färre personer ska ta hand om fler äldre, samtidigt som resurserna minskar? Maria Odel och Koku Samweli-Piscator berättar om sin vardag som vårdbiträden i Stockholm våren 2013.
LO: Arbetsgivare drabbas av ”smutskonkurrens”
Föräldrar hotar lärarna
Ökande stress ett europeiskt problem
Stress ger mer värk men inte död i förtid
Arbetsförmåga ska bedömas mer enhetligt
Årets dominerande värdering är – kostnadsjakt!
Kalla in expert om mobbning är ett faktum
De som stannar i yrket blir äldre
Även lågt buller ger tinnitus
Så lönsam är bättre arbetsmiljö
Kvinnor borta länge med psykiska besvär
Vi har en vikarie hos oss som inte fungerar väl vare sig arbetsmässigt eller socialt i gruppen. Vi är otroligt…
Jag undrar om arbetsgivaren får öppna min post som skickas till mig? Detta gäller min post som jag får för…
Vi har på min arbetsplats kommit fram till att vi ska göra en genomgång av var och ens arbetsuppgifter pga…