KAN VI KRÄVA EN MAT PLATS ?

Vi har inget kök på jobbet, eller ens ett ställe där vi kan äta matsäck, utom en soffhörna. Så jag brukar äta mackor vid skrivbordet. Det är nio anställda. Chefen säger att det finns trevliga restauranger i närheten – och det gör det. Kan vi ändå kräva en matplats?

SVAR: Ja, enligt föreskriften AFS 2009:2 Arbetsplatsens utformning ska det finnas tillgång till ”ett matrum eller plats i en personalrestaurang” för dem som äter medhavd mat (§ 105). Detta gäller på arbetsplatser med fler än fyra anställda. En soffhörna duger inte som matrum. Andra krav som ställs på matplatsen radas upp i paragrafen: uppvärmning, kylskåp, annan förvaring, varmt och kallt vatten, möjlighet att diska och göra sig av med matrester – allt detta nära matplatsen. Vad som är ”nära” får ni lov att diskutera er fram till med chefen. Förbered genom att läsa föreskriftens paragrafer 104 och 105 och kommentarerna till dessa (finns på slutet).