Minns du att hoppjerka en gång var fult ord för den som ofta växlade anställning? ...
Kundservice | Webbkarta | Annonsera hos oss
Reportaget 8 mars, 2011 | 1 kommentar
Vad gör de, alla som sitter böjda över sina mobiltelefoner? Någon är kanske faktiskt på väg att ringa. Andra kollar sms, mejl, är ute på nätet. Somliga använder appar, vilket innebär att de kan göra allt från att flytta jobbfiler till att spela spel där arga små fåglar slungas iväg.
App blev ett av Språkrådets nyord för 2010. App står för applikation, och är ett relativt litet, enkelt program som körs i mobiltelefon eller på surfplatta. Det finns hundratusentals, inom i stort sett alla områden i livet.
Förutsättningen är att du har en så kallad smartphone, som är besläktad med datorer och utrustad med tangentbord och internetuppkoppling. iPhone är den mest kända, men det finns en rad modeller från olika tillverkare, i varierade prisklasser.
Väl nedladdade kan apparna väcka dig, kolla resvägen till jobbet, vara din anteckningsbok, registrera hur långt du gått, hjälpa dig att börja träna, leta rätt på lunchställe, se hur mycket du har på kontot, ordna musik, hitta middagsrecept, förströ dig med spel.
Man kan vara på ett möte, skriva ner något på mobilen och sedan skickas det till en server och går att se på iPaden och datorn både hemma och på jobbet.
Du&jobbet bad Pontus Jeppsson, mobilchef på förlaget IDG, ansvarig för produktutveckling och affärsutveckling av mobila tjänster, att reda ut begreppen.
Vad är speciellt med appar? – De är designade för en specifik uppgift. Det mesta skulle gå att göra via en webbläsare, men det blir snyggare och mer lättmanövrerat med en app. En stor del av informationen är sparad lokalt på telefonen. Appen går att använda även när man inte är uppkopplad på nätet samtidigt, fast vill man ha aktuella uppgifter, som t ex väderprognoser, måste man förstås vara det.
Hur uppstod fenomenet? – Till stor del är det Apple och iPhone som skapat hysterin. När deras App store (nätbutik för appar som nås via mobilen eller webben) kom för något år sedan upptäckte en massa människor att det var enkelt och kul att ladda hem. De har också gjort det lätt för företag att ta betalt för sina idéer, oavsett om det är större företag eller några studenter som sitter hemma på kammaren och kommer på något. Senare har det dykt upp appbutiker för andra sorters telefoner, som exempelvis Android, Symbian eller Windows Phone.
Är Sverige en stor marknad? – Ja, dels har vi många företag som är bra på att utveckla appar. Nasdaqbörsens app och Pampers gravidapp är t ex gjorda av svenskar. Dels är svenskarna av tradition duktiga på att ta till sig ny teknik och rätt många har dyra mobiler. Apparna är billiga, men man kan komma upp i sådana försäljningsvolymer att vissa skapare ändå har blivit miljonärer. Ett simpelt spel som Doodle Jump har blivit en megasuccé och kommer i säsongsupplagor, där man t ex får tomteluva på figurerna.
Ge exempel på jobbappar! – Olika slags att göra-listor och system för anteckningar som man kan synka med datorn. Man kan vara på ett möte, skriva ner något på mobilen och sedan skickas det till en server och går att se på iPaden och datorn både hemma och på jobbet. Man kan också dela filer mellan olika datorer så att man kan arbeta med t ex samma pdf på jobbet och hemma, eller tillsammans med någon annan som har samma app. Sedan finns förstås kalendrar, så att man har almanackan i telefonen.
Vilka appar använder du själv? – I jobbet använder jag Wunderlist, där jag kan sätta deadline och få påminnelser, Evernote för anteckningar och Dropbox för att dela filer. Jag använder SVT Play och SR:s appar när jag åker tunnelbana hem. Jag kollar tv-tablåer.
På sommaren är RunKeeper kul, en gps som registrerar ens springrunda, när man kommer hem kan man se den på en karta och få information om hur snabbt man sprang. Är man nöjd med sin insats kan man dela med sig på Facebook. Spel tröttnar jag fort på, men det kan vara kul att ha inbördes tävlingar.
Vad tror du gör att så pass många börjat använda appar? – Man kan använda mobilen i luckor i sitt liv, där man tidigare kanske inte gjorde något. Jämför med Metro, som hittade en lucka där folk tidigare inte konsumerade media så ofta. Man har med sig mobilen överallt, den är ett fönster till all tänkbar information, i kaffekön, på toaletten. Det blir ett sätt att koppla bort hjärnan och jobbet, kanalisera uppmärksamheten till ett litet fånigt spel.
Hur får jag fatt på appar? – iPhone och Android och nyare Nokia-telefoner har en knapp som leder direkt till butikerna, på äldre modeller kan man behöva lägga till själv. Läs telefonens instruktionsbok!
Är det dyrt? – Själva apparna kan vara gratis eller kosta från 7 kronor, dvs motsvarande en dollar, upp till ett par tior. Det som kan bli riktigt dyrt är uppkopplingen till nätet, där bör man se till att ha ett abonnemang där man betalar fast pris för datatrafiken.
Ladda ner PDF med exempel på appar här
Ann PatmalnieksReporter08-442 46 22, ann.patmalnieks@duochjobbet.se
Epostadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *
Skicka kommentar Publiceringsregler
Duochjobbet.se uppskattar att du säger din mening. Dina kommentarer är värdefulla för oss, men vi vill att du håller en god ton när du diskuterar. • Kommentera i civiliserad ton. • Skriv helst i eget namn. Du har rätt att använda en pseudonym, men då vill vi att du fyller i din e-postadress, den är bara synlig för oss på redaktionen. • Vi accepterar inte kommentarer som är diskriminerande, innehåller personliga angrepp eller uppmanar till brott mot svensk lag. Den som kommenterar artiklar på duochjobbet.se är ansvarig för sina egna inlägg. Kommentarfunktionen övervakas enligt lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor. Det betyder att kommentarer som bryter mot reglerna eller som redaktionen finner olämpliga kommer att tas bort. Vänligen Duochjobbet.se
Djupgående artiklar
Övriga reportage
Han är vår folkäraste antikhandlare. Men hur lär man sig? Hur vet man vad rokokospeglar och gamla byråer är värda? Knut Knutsson berättar hur han blev besatt av gamla antikviteter.
Fortfarande dör människor av det farliga ämnet asbest och hänsynslösa företag fuskar. Mycket sitter kvar i våra byggnader, men det går att riva säkert.
Du har sett dem sitta på fiket och biblioteket med laptopen i knät. Men nu startar allt fler arbetsplatsklubbar. Träffa några som prövat!
Ta del av de senaste trenderna för kontoret; fler mötesplatser, annorlunda sätt att sitta, grönt och hållbart. Ann Patmalnieks hittade buckliga stolar och intelligenta skrivbord, bland mycket annat.
Hur blir det när färre personer ska ta hand om fler äldre, samtidigt som resurserna minskar? Maria Odel och Koku Samweli-Piscator berättar om sin vardag som vårdbiträden i Stockholm våren 2013.
Kvinnor borta länge med psykiska besvär
Så lönsam är bättre arbetsmiljö
Svenskar stressar mest i Europa
De som stannar i yrket blir äldre
Även lågt buller ger tinnitus
Bara var tredje är bra på att minska lyft
När vi som föräldrar tycker att miljön i skolan är skadlig, med tex buller, mobbing och dålig belysning, vart kan…
På min arbetsplats finns inga anställda med annan nationalitet än svensk (och brittisk), och så vitt jag vet inte heller…
Var hittar man utbildningar i skyddsarbete som passar vuxenstuderande? Och vilka skyldigheter har kommunen för elevskyddsombudens utbildning?