Avbrottstid är ett trist ingenmansland som brer ut sig. Det kan ta 25 minuter att ...
Kundservice | Webbkarta | Annonsera hos oss
Blogg 24 maj, 2012 | 0 kommentarer
En bekant till mig som är personalchef skulle anställa en assistent. Efter att ha skummat igenom mängder av ansökningar var det dags för intervjuer. En sökande kändes extra intressant och redan under första intervjun frågade han: ”Har du referenser?” Hon svarade: ”Ja, har du?”. Efter en sekunds tyst förvåning insåg han att frågan var mer smart än stöddig. Skulle de försäkra sig om att de kunde fungera bra tillsammans så var det en utmärkt idé att hon pratade med några som haft honom som chef. Och det var precis lika relevant som att han skulle prata med hennes referenser.
Våra modeller för rekrytering har sitt ursprung i den militära mönstringen – rekryt! Det är ett enkelriktat kravställande, skapat för att sålla bort, snarare än en process för att hitta moderna värdeskapande arbetsrelationer som två parter ska trivas med. Haken är att relationer som inleds med kravlistor sällan blir mer än mediokra – vare sig det gäller jobb eller kärlek. För den bästa relationen är oftast något annat än vi först föreställer oss.
Redan platsannonsen avslöjar en organisation som fastnat i en föråldrad syn på rekrytering. I värsta fall är den utformad som en torr befattningsbeskrivning, följd av floskler à la självbedrägeri. Problemet är att vardagen i jobbet sällan ser ut som befattningsbeskrivningen och det bäddar för ömsesidig besvikelse. Dessutom lurar vi oss själva och den vi rekryterar om vi till exempel annonserar efter ”flexibel” personal, sätter dem i rutinuppgifter och förvånat undrar varför det inte blev bra.
Hur rättsöker man i rekrytering? Till att börja med måste vi lyckas med konststycket att förena vardag och strategi. Vardagen kommer vi åt genom att fråga blivande kollegor: ”Om vi fick en kollega till – vad tycker vi är tråkigt som den personen ska tycka om? Vad kan personen bidra med som ger vår enhet ett lyft?” Strategin kommer vi åt genom att se att moderna karriärer sällan är en militär hierarkisk stege. Rättsöker vi brett istället för att felsöka snävt så öppnas fler och ofta bättre möjligheter att fylla en lucka. Säger vår strategi att vi behöver mer säkerhetstänkande så kanske vi ska anställa en före detta polis med bokföringsintresse, i stället för en ytterligare en ekonom.
Ska vi konkurrera utifrån vår personal så behöver vi helt enkelt rekrytera smartare än våra konkurrenter. Ett holländskt callcenter hade svårt att attrahera bra personal. De ville profilera sig som arbetsgivare och öppnade en enhet där de bara anställde naturister. De hade ju ändå bara telefonkontakt, så det spelade ingen roll att de inte hade kläder på sig. Ansökningarna strömmade in.
Hur gick det då med assistenten? Jodå, när de hade pratat med varandras referenser så erbjöds hon jobbet. Och hon tog det också!
Vill du blogga? Maila oss!
Epostadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *
Skicka kommentar Publiceringsregler
Duochjobbet.se uppskattar att du säger din mening. Dina kommentarer är värdefulla för oss, men vi vill att du håller en god ton när du diskuterar. • Kommentera i civiliserad ton. • Skriv helst i eget namn. Du har rätt att använda en pseudonym, men då vill vi att du fyller i din e-postadress, den är bara synlig för oss på redaktionen. • Vi accepterar inte kommentarer som är diskriminerande, innehåller personliga angrepp eller uppmanar till brott mot svensk lag. Den som kommenterar artiklar på duochjobbet.se är ansvarig för sina egna inlägg. Kommentarfunktionen övervakas enligt lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor. Det betyder att kommentarer som bryter mot reglerna eller som redaktionen finner olämpliga kommer att tas bort. Vänligen Duochjobbet.se
Du&jobbets blogg
Bloggarkiv
Han är vår folkäraste antikhandlare. Men hur lär man sig? Hur vet man vad rokokospeglar och gamla byråer är värda? Knut Knutsson berättar hur han blev besatt av gamla antikviteter.
Fortfarande dör människor av det farliga ämnet asbest och hänsynslösa företag fuskar. Mycket sitter kvar i våra byggnader, men det går att riva säkert.
Du har sett dem sitta på fiket och biblioteket med laptopen i knät. Men nu startar allt fler arbetsplatsklubbar. Träffa några som prövat!
Ta del av de senaste trenderna för kontoret; fler mötesplatser, annorlunda sätt att sitta, grönt och hållbart. Ann Patmalnieks hittade buckliga stolar och intelligenta skrivbord, bland mycket annat.
Hur blir det när färre personer ska ta hand om fler äldre, samtidigt som resurserna minskar? Maria Odel och Koku Samweli-Piscator berättar om sin vardag som vårdbiträden i Stockholm våren 2013.
Få skyddsombud har tid för uppdraget
Tävla med din bästa idé!
Riskfritt begå arbetsmiljöbrott
Så lönsam är bättre arbetsmiljö
LO: Arbetsgivare drabbas av ”smutskonkurrens”
Oroliga har otrygga jobb
Vad kan jag göra som skyddsombud om en arbetskamrat har utvecklat bulimi/anorexi? Arbetsgivaren säger att de inte riktigt vet vad…
Jag är missnöjd med vår företagshälsovård och mina rehab möten som inte är bra. Har adhd och en egen läkare….
Jag undrar om arbetsgivaren får öppna min post som skickas till mig? Detta gäller min post som jag får för…